Továbbra is nehézségek az önkormányzati tulajdonú cégeknél

Június 30-án, rekkenő hőségben tartotta Pápa Város Önkormányzata az első félév utolsó képviselő testületi ülését.
A legfontosabbak a következők voltak: Lemondott a képviselői mandátumáról Kovács Csilla, így egy főre olvadt az MSZP létszáma a testületben. Személy szerint sajnálom a képviselő társnő lemondását, úgy látszik, a fiatalabb generáció menekül az MSZP-ből. A civil életbe sok sikert és egészséget kívánok neki!
Az ülésen döntöttünk arról is, hogy a Zöld Város projekt keretein belül pályázatot nyújt be a város az Erzsébet liget és a Belső-Várkert rehabilitációjára. Az egymilliárd forint értékű pályázat célja, hogy 21. századi színvonalú rekreációs terület alakuljon ki a jelenlegi természeti értékek megőrzésével. Személy szerint nagyon drukkolok, hogy a pályázaton nyerjen a város, hiszen ezek a területek is nagyon le vannak amortizálva, rájuk fér a rekonstrukció! Például a kerékpár utak felújítása, közvilágítás kiterjesztése, gyalogos sétányok, padok, pihenők komfortosabbá tétele. Sajnálatos, hogy most erre sincs pénz a városban és a bizonytalan EU-s pályázattól kell a segítséget remélni.
Több helyen rendkívül elhanyagolt a Várkert...
Egyelőre nincs döntés abban, hogy a belvárosi közlekedési rendjével kapcsolatos közmeghallgatást követően milyen megoldás körvonalazódik.(emlékezetes, hogy több vállalkozó is azt követelte, hogy nyissák meg a forgalom előtt a most lezárt Fő utcát és a Fő teret is.) Több lehetőség is szóba jöhet, melyek 5-10, de akár 20 millió forintos beruházást is jelenthetnek. A polgármester erre viszont pillanatnyilag nem lát anyagi fedezetet (Erre sem...). Augusztusra ígérték, hogy megszületik az ezzel kapcsolatos rendelet-módosítási javaslat is.
Ezek után a testület tárgyalt az önkormányzat többségi tulajdonában lévő gazdasági társaságok - a Pápai Víz- és Csatornamű Zrt, a Pápai Termálvízhasznosító Zrt, a KÖZSZOLG Kft, a MÉKI-R Kft, valamint a Pápai Ipari Park Kft - beszámolóit. Ezekből is kiderült, hogy Pápán sem olyan rózsás a helyzet, mint amilyennek láttatni szeretnék a városi elöljárók. Ezeknek a cégeknek a többsége ugyanis veszteséges volt az elmúlt évben...(Most nem is említem a legnagyobb ilyen cég, a Pápai Hús ügyét, amely már felszámolás alatt van...)
S bár a "Vízműnél" a kisebb veszteség ellenére nem látok én sem nagy gondokat, aggodalomra ad okot a KÖZSZOLG és a Termálvízhasznosító Zrt helyzete.
Nem csak a szelektív gyűjtőknél van néha káosz...
A szemétszállítás frontján úgyis nagy káosz van az egész országban, így Pápán is. Április eleje, vagyis a szemétszállítás államosítása óta nem kapnak számlát a háztartások a hulladékszállítási díjról az ország legtöbb településén. A nemzeti kukaholdingként emlegetett Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.-nek ugyanis áprilisban kellett volna átvennie a számlázási feladatot a jórészt önkormányzati szemétszállítási cégektől. Erre azonban képtelen volt, így a ki nem küldött csekkek miatt egyre halmozódik a lakosság díjhátraléka. A jogszabályok az NHKV számára azt írják elő, hogy számlát küldjön a háztartásoknak a szemétszállítási díjakról. Az állami társaság azonban április óta képtelen kiállítani a bizonylatokat, ezért a helyi szemétszállítási cégekre próbálja bízni a számlázást. Ezt azonban a cégek törvényesen nem vállalhatják el, s ahhoz, hogy a munkát bárki elvégezze, közbeszerzési eljárás keretében hivatalos megbízást kell kapnia. Ám ezek az eljárások időigényesek, emiatt jó, ha októberben elkezdődik országszerte a megfelelő fizetési csekkek kiküldése az ügyfeleknek, s ebből az állami cégnek csak később lesz bevétele. Az eredeti tervekben szereplő központi elszámolási rendszer pedig az év vége előtt szinte biztosan nem áll üzembe. Így megeshet, hogy több csekket egyszerre kapnak a pápaiak (is) és fizethetnek egyszerre akár több mint 20 000 forintot. Köszönjük ezt is Fidesz! Szakértők véleménye szerint az országban működő mintegy 170 szemétszállítási vállalkozás többsége a díjbevételek hiánya miatt jelenleg a csőd szélén áll, csak az NHKV által folyósított előlegből tudják fedezni a működési költségeiket. Így a mostani finanszírozási rendszer hosszú távon nem fenntartható.
Ráadásul a pápai KÖZSZOLG-nál további problémák is adódnak. Ugyanis a KöZSZOLG köteles 2024-re a régi hulladéklerakón elvégezni a végleges rekultivációt. Ez a cégnek 245 millió forintjába fog kerülni, amelyre pillanatnyilag nem látszik a fedezet...Tehát elképzelhető, hogy a jövőben komoly gondok támadnak a cégnél, amelyet tetézhet a törvényileg előírt kötelező feladat elvégzése is.
Még a KÖZSZOLG-nál is nagyobb bajban van a Termálvízhasznosító Zrt. Nagyon komoly veszteséget termelt az elmúlt évben is, nem sikerül elérni a kellő vendégszámot, illetve jelentős lemaradásban van a konkurens fürdőkkel szemben. Reménykedésre adhat okot,hogy a központi költségvetésből ( tehát az adófizetők pénzéből) közel 500 milliós támogatás érkezik a Termálvízhasznosító részére. Ebből a pénzből ki tudják fizetni az eddig felhalmozott több száz millió forintnyi adósságot, és még fejlesztésekre is jut. Valószínűnek látszik, hogy ezen segítség nélkül ez a cég is a húsiparhoz hasonlóan járhatott volna! Ennek ellenére azonban továbbra is borotva élen táncol a társaság és az igazgató elmondása szerint szükség lesz a későbbiekben is az önkormányzat nagy arányú anyagi segítségére.
Továbbra is sok kérdőjel van, a Várkertfürdő jövöjével kapcsolatban.
Emlékezetes, hogy 2013 őszén ideiglenesen be kellett zárni a Várkertfürdő uszodáját. Azóta Pápa Város Önkormányzata a pápaiak adójából jelentős összegeket fordít arra, hogy elkerüljék az akkori kínos malőrt, és folyamatos nyitva tartással üzemeljen az uszoda is.
Ugyanakkor én úgy látom, hogy sem a marketing munka nem megfelelő a társaságnál, sem reális tervek nincsenek egy biztosabb működés eléréséhez. Ráadásul még rengeteg a panasz a szolgáltatások és az infrastruktúra minősége miatt is. Sajnálatos, hogy az elmúlt évtized hibás gazdaság-politikája, az elhibázott hitel felvételek (és átváltások) és a vezetői hibás döntések azt eredményezik, hogy a pápaiaknak még sokáig kell adóforintjaikkal támogatni a Termálvízhasznosító Zrt.-t.
Amennyiben nem következik be a közel jövőben jelentős politikai-gazdasági fordulat, amennyiben továbbra is az elmúlt 20 év megmerevedett struktúrája és szemlélete uralkodik Pápán, fel kell készülnünk az újabb és újabb kudarcokra, az elhúzódó lakossági megszorításokra!
Ezért kívánunk mi Pápán is új utakon járni a beporosodott, megújulni képtelen XX. század pártjai ellenében!
Süle Zsolt
Önkormányzati képviselő