A pápai Jobbik a devizahitelekről.
A több százezer (családtagjaikkal együtt pedig több mint egy millió) embert érintő kérdésről a nemzeti párt Veszprém megyei elnöke és Süle Zsolt a Jobbik pápai elnöke tájékoztatta a sajtót. Süle Zsolt elmondta, a Jobbik továbbra is követeli a felvételi árfolyamon történő forintosítást!
Az Orbán-kormány banki elszámoltatási és forintosítási csomagja megbukott, mint kiderült egy előre eltervezett blöff volt. Még tavaly decemberben úgy nyilatkoztak a Fidesz vezető politikusai, hogy a piaci árfolyamon történő forintosítás ellehetetleníteni az állampolgárokat, azt nem élné túl az adósok döntő többsége.
(Kósa Lajos tavaly október végén azt nyilatkozta a témával kapcsolatosan, hogy kacsa a devizahitelek piaci árfolyamon való forintosítása. Idézet a Fidesz alelnökétől: "a piaci árfolyam a devizahiteleseket olyan mértékben hozná lehetetlen helyzetbe, hogy amit eddig adtunk segítséget, annak semmi értelme nem lenne".)
Mégis a piaci alapon történő forintosítás mellett döntöttek. - mondta pénteki sajtótájékoztatóján a nemzeti párt megyei elnöke.
Az elszámolások elsősorban az adósok függő kötelezettségeit csökkentik és csak ezt követően, ha marad még elszámolni való, a tőketartozást. Ez gyakorlatilag sehol nem következett be. A nem teljesítők problémája továbbra sem megoldott, ráadásul a Nemzeti Eszközkezelő ingatlanvásárlási mandátuma és a kényszer-értékesítési kvóta is lejárt tavaly év végén. Az elszámolás után sokszor magasabb a tőketartozás, mint amennyi felvételkor volt, jellemzően a 15 millió forint alattiaké nőtt a legdrasztikusabban. - mondta Orbán, majd emlékeztetett: "20-30%-os törlesztő csökkenést ígért a kormány, ebből 10% lett, de sokszor az elszámolás után a tőketartozás magasabb, mint amennyi felvételkor volt, átlag +70%-os az árfolyam-különbözet."
A devizahiteles rendezés során két nagyon komoly, százezres nagyságrendű csoport kimaradt: az autóhitelesek és a szabad felhasználású kölcsönök birtokosai. Esetükben a kormányzat csupán "közvetítői" szerepre vállalkozott. A külső adósság nem változik, a forintosítással a devizakitettség egyszerűen az államhoz kerül át a háztartásoktól, hiszen csökken a devizatartalék. - hangsúlyozta.
Nem kellett volna az első Orbán-kormánynak megengedni, sőt törvényileg támogatni, hogy a bankok egyoldalúan módosíthassák a hitelszerződéseket. Kósának és Szijjártónak nem kellett volna ostobaságokat beszélni, és a görög gazdasághoz hasonlítani a magyar gazdaságot és államadósságot, aminek köszönhetően a 2010. április 12-ei 183 Ft-os árfolyam helyett ma 293 Ft-ba kerül egy svájci frank. Az Orbán-kormány regnálása eddig 60%-os svájci frank árfolyam emelkedést hozott. - emelte ki.
A bankoknak a forintosítás előtt ki kellett volna számolni, hogy mennyi lesz a törlesztő részlete a forintosítás után az adósnak, s minden adósnak magának kellett volna eldöntenie, hogy akarja-e ezt a fajta forintosítást vagy sem. A forintosítás ebben a formában bankmentő akció volt, az adósokon nem segített, csak a bankokon.- mondta, majd hozzátette: "Joggal vetődik fel a kérdés, hogy miért nem lehetett a felvételi árfolyamon vagy 180 Ft-on végrehajtani a forintosítást, mint ahogy azt megtették a végtörlesztők esetében. A végtörlesztést 180 Ft-al számolták el, pedig a végtörlesztés időszakában, 2011. decemberben 249 Ft, 2012. januárban 246-262 Ft, 2012. februárban pedig 253 Ft volt a svájci frank árfolyama. Ha csak ennyi lehetőséget kaptak volna azok, kiknek forintosították a devizahitelét, ma nem lenne ekkora probléma."
A forintosítás néven elhíresült bankmentő akció, az adósok ismételt kisemmizése egy újabb szög a Fidesz koporsójába. - vélekedett.
Süle Zsolt emlékeztetett rá, hogy Rogán Antal, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője, valamint Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is azt ígérte, hogy mintegy 25-30 százalékkal csökkennek a törlesztő részletek, és a devizakárosultak több mint 90 százaléka jobban jár.
Ezzel szemben a tény az, hogy a hitelkárosultak alig több mint felének csökkent a törlesztő részlete (az ígéretekkel ellentétben többségüknek csak 10% körül), körülbelül az egynegyedének nem változott, további egynegyedének pedig még nőtt is. Ráadásul az az egynegyed, akinek nem változott, jórészt az árfolyamgátat igénybe vevők közül kerül ki, nekik pedig majd később, az árfolyamgát lejárta után nőhet meg jelentősen a törlesztő részletük.
Süle Zsolt elmondta, a Jobbik továbbra is követeli a felvételi árfolyamon történő forintosítást!